Derimod’un 50’nci yılının ardından Murat Zaim başkanlığındaki yeni yönetim, markanın gelecek 50 yılını inşa etmek üzere yeni yol haritasını paylaştı.

2023’Ü YÜZDE 100 BÜYÜMEYLE KAPATAN DERİMOD’UN 2024 CİRO HEDEFİ 6,5 MİLYAR TL

Yılda 250 bin adet deri giyim ürünü ve 2,5 milyon adet ayakkabı çanta satışı ile sektörde açık ara en yüksek satış adetine ulaşan Derimod, EuroMonitor Kasım 2023 Ayakkabı Raporu’na göre spor ayakkabıdan ayrıştırılmış AB segmentinde ayakkabı ve deri giyimde lider olarak sektöre öncülük ediyor. Derimod 2023 yılında yüzde 100 büyümeyle 4 milyar TL’ye yakın ciro elde etti. Son üç yılda döviz bazında cirosunu iki katına çıkaran ve büyüme stratejisine hız kesmeden devam eden marka, 2024 yılında 6,5 milyar TL ciro hedefliyor.

MAĞAZA SAYISINI TÜRKİYE’DE 100’E, YURT DIŞINDA 25’E ÇIKARACAK

Marka daha geniş kitlelere, Türkiye’de 88 olan mağaza sayısını 2 yılın sonunda 100’e çıkartarak ulaşacak. 8 farklı ülkede 18 mağazası olan Derimod, yeni yatırımlarla yurt dışı mağaza sayısını 25’e çıkartıp öncelikle yakın coğrafyada bölgesel gücünü artırmak istiyor.

Geniş ürün çeşitliliği ve perakende sektöründeki alışveriş dinamiklerine bağlı olarak değişen ihtiyaçlara hızla uyum sağlayan marka, son yıllarda yeni açılan mağazalarda metrekare büyüterek, 150-200 m2 olan mağaza büyüklüklerinin 350-400 metrekarelere çıkartmaya başladı, yeni dönemde de bu metrekare büyümeleri hız kesmeden devam edecek ve bu sayede daha özgür bir alışveriş deneyimi ve daha geniş ürün seçeneği sunacak.

ÜNLÜ MARKALARLA İŞ BİRLİĞİNE GİDECEK

Derimod, dünya genelinde 1000’e yakın mağazası olan, İtalya’nın başarılı ayakkabı markalarından Geox ile 2023 yılında başladığı iş birliğini Alberto Guardiani, Skechers, Harley Davidson, Caterpillar, Camper, Birkenstock gibi markalarla devam ettirerek, odağına ayakkabıyı alan bir perakende grubuna dönüşecek. Derimod Grubu altında Türkiye’deki ilk mağazasını İzmir İstinye Park’ta açarak tüketicilerle buluşturulan Geox markasını, 3 yıl içinde 15 mağazaya ulaştırarak, ülkemizi Geox’un en başarılı olduğu pazarlardan biri haline getirmek yeni hedefler arasında. Şu an için 25 Derimod mağazasında yer alan Geox ürünleri, farklı satış kanallarında da tüketiciye sunulacak.

“GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEK” DERİMOD’UN E-TİCARET VİZYONU VE HEDEFİ

Derimod, e ticaret alt yapısından tasarımına kadar tüm online platformunu yenileyerek, stratejilerinin odak noktasına koyduğu e-ticaret satışlarının oranını ciro içinde yüzde 20’ye çıkarttı. E-ticaretin güçlü yükselişiyle birlikte, bu sene devam edecek yeni yatırımlarla 2025 yılına kadar bu payın yüzde 25’e çıkartılması hedefleniyor. E-ticaret hamlesinin ikinci ayağı olarak 2022’de Avrupa’nın en büyük online moda satış kanalı Zalando ile başladığı yurt dışı operasyonuna başarıyla devam eden Derimod, Avrupa, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinde e-ticaret platformlarında büyümeyi planlıyor.

ORGANİZASYON YAPISINI YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEK

Derimod, sektördeki lider konumunu pekiştirirken, çalışanlarının refahını ve mutluluğunu önceliklendiren bir yaklaşımı benimsemeye devam ediyor. Şirket, başarısının temelinde çalışan memnuniyetinin yattığını bilerek, bu dönemde hem organizasyon yapısını hem de gelecek stratejisini bu odak noktası etrafında yeniden şekillendirdi.

Yenilikçi yönetim modeli benimsenerek, yönetim kurulu ve icra kurulu ayrıştırıldı. Bu yapılanma karar alma süreçlerini hızlandırırken, şirketin organizasyon şemasını hem dikey hem de yatay açıdan daha verimli hale getirdi. Bu değişimlerin merkezinde, şirketin sahip olduğu yetenek havuzunu genişleterek markanın geleceğine yatırım yapmak olduğu belirtildi.

Derimod, çalışanlarının eğitim ve kariyer gelişimlerine destek olmak olduğunun bilinciyle sektörde öncü adımlar atarak, çalışanlarının gelişimine yönelik sürekli bir destek ve eğitim platformu sunmaya odaklanıyor. Atılan bu adımlarla Derimod’u sadece bir moda lideri değil, aynı zamanda çalışanlarının gelişimi için bir okul olarak konumlandıracak vizyonel bir yaklaşım benimseniyor.

TEDARİKÇİLERLE BİRLİKTE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYE

Moda perakende sektöründe öncülük eden Derimod, geçmişinden gelen mirası ve yeni yönetim vizyonunu tedarikçileri ve paydaşlarıyla paylaşarak büyük bir ekosistemi birlikte canlandırma, geliştirme ve dönüştürme misyonunu üstleniyor. Derimod, iş modelinin merkezine, tedarikçilerini güçlendirerek ve onlarla büyüyen bir ekosistem yaratmayı koymuş durumda.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİLİĞİ

Derimod’un 2024 hedeflerinin önemli bir ayağı da toplumsal cinsiyet eşitliği. Üst yönetim ve merkez çalışanlarının yüzde 50’den fazla oranı kadınlardan oluşan Derimod, kurulduğu ilk günden beri, yönetimde kadınların ağırlıklı olduğu bir yapıyı benimsemiş ender şirketlerden biri. Uzun yıllardır sadece moda konusunda değil aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda da liderlik yapıyor. 2024 hedeflerinde kız çocuklarının eğitimine özel bir önem verilirken, geleceğin kadın liderlerini yetiştirmek ve kadın girişimcilere destek olmak amaçlı projeler yönetecek Derimod Vakfı planı şirketin en önem verdiği projelerin başında yer alıyor.

Derimod İcra Kurulu Başkanı Murat Zaim, “50 yıllık köklü Derimod markamızı geleceğe taşımak için hem operasyonel hem dijital dönüşüme gittik, önemli yatırımlar yaptık. Tedarik zincirinden, bütçe planlamaya, müşteri deneyiminden, satış kanallarımıza kadar dijital altyapımızı güçlendirdik ve bu sürecimize devam ediyoruz. Geçmişimizden gelen etik değerlerimizden feyz alarak, ekosistemimizi geliştiren bir rotayla, işimizi büyütmek öncelikli hedefimiz. Bu büyümeyi sağlamak için odağına insan koyan çalışma prensipleri, toplumsal olaylara karşı duyarlı olma, teknolojik yeniliklere uyum sağlama, moda sektöründeki değişen taleplere hızlı yanıt verme ve müşteri deneyimini güçlendirme, yönetim anlayışımızın esasını oluşturuyor. Dönüşüm hareketimizle birlikte 2024 yılında mağaza sayılarımızı ve metrekarelerimiz arttırarak, 6,5 milyar TL. ciro ve e-ticarette yüzde 25 pay hedefliyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x